۳۰ مهر ۱۳۹۷
مهر ۳۰, ۱۳۹۷

سرطان سینه

مهر ۳۰, ۱۳۹۷ ۰ دیدگاه

سرطان سینه

سرطان سینه یا پستان امروزه یکی از مهمترین نگرانی های خانم ها است که خیلی از افراد را نیز درگیر می کند. بسیار مهم است که سرطان پستان در همان ابتدا تشخیص داده شود. بنابراین شما باید علائم سرطان پستان را بطور کامل بشناسید و از راه های پیشگیری  و درمان این بیماری کاملا آگاه باشید. در واقع شایعترین سرطان مهاجم در زنان و دومین علت اصلی مرگ و میر در زنان پس از سرطان ریه است.

سرطان پستان

پیشرفت در تشخیص و درمان از سال ۱۹۸۹ باعث کاهش نرخ مرگ و میر ناشی از سرطان شده است. در سال ۲۰۱۷، در حدود ۲۵۲۷۱۰ مورد سرطان پستان در زنان تشخیص داده شده است که حدود ۴۰۶۱۰ خانم در اثر این بیماری مرده اند. آگاهی از علائم و تشخیص به موقع راه مهمی برای کاهش خطر است. سرطان پستان می تواند بر مردان نیز تاثیر بگذارد. سرطان پستان شایعترین سرطان در میان زنان است.

 • علائم شامل توده یا ضخیم شدن سینه و تغییر در پوست یا نوک سینه می باشد.
 • عوامل خطرزا می توانند ژنتیکی باشند، اما بعضی عوامل سبک زندگی مانند مصرف الکل نیز موجب این بیماری می شود.
 •  طیف وسیعی از درمانها در دسترس است، از جمله جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی.
 •  بسیاری از تومورهای پستان سرطانی نیستند، اما بهتر است پس از مشاهده توده به پزشک مراجعه کنید.

سرطان پستان (سرطان سینه) چه زمانی اتفاق می افتد؟

پس از بلوغ، سینه زن شامل چربی، بافت همبند و هزاران لوبول و غدد کوچک است که شیر را برای شیردهی تولید می کنند. لوله های کوچک یا کانال ها، شیر را به سمت نوک سینه حمل می کنند. در سرطان، سلول های بدن غیرقابل کنترل می شوند. این رشد سلولی موجب سرطان می شود. سرطان سینه می تواند:

 • کارسینوم داکتال: این مشکل در کانال شیر شروع می شود و شایع ترین نوع است.
 • کارسینوم لوبولار: این مشکل در لوبول شروع می شود.

سرطان سینه

 

انواع مختلف سرطان سینه چیست؟ سرطان سینه از کجا می آید؟

انواع مختلفی از سرطان سینه وجود دارد. بعضی از آنها شایعتر از دیگران هستند و ترکیبی از سرطان های مختلف هستند. برخی از شایعترین انواع سرطان عبارتند از:

۱-  کارسینوم در جای مجاری یا داکتال:

شایع ترین نوع سرطان سینه کارسینوم قلبی  (DCIS) است. این سرطان سینه گسترش نمی یابد و با سرعت بالا درمان می شود.

۲-کارسینوم مجرای تهاجمی:

این سرطان در کانال های شیر سینه آغاز می شود و به سایر قسمت های بافت اطراف رشد می کند. این شایعترین شکل سرطان سینه است. حدود ۸۰٪ از سرطان های مهاجم سینه، کارسینوم مجرای تهاجمی هستند.

۳- کارسینوم لوبولار مهاجم:

این سرطان سینه در غدد تولید شیر سینه آغاز می شود. تقریبا ۱۰٪ از سرطان های مهاجم سینه، کارسینوم لوبولار مهاجم هستند.

سایر سرطان های سینه کمتر از موارد معمول دیده می شوند و شامل موارد زیر می باشند:

۴- کارسینوم موشیون

از سلول های سرطانی تولید کننده مخاط تشکیل شده است. تومورهای مخلوط شامل انواع مختلفی از سلولها هستند.

۵- کارسینوم مدولار

یک سرطان سینه نفوذی است که با مرزهای مشخص تعریف شده بین بافت سرطانی و غیر سرطانی تعریف می شود.
۶- سرطان التهابی سینه:

این سرطان باعث می شود که پوست سینه قرمز شود و احساس گرما کنید (ظاهر عفونت شکل ایجاد میشود). این تغییرات ناشی از انسداد عروق لنفاوی توسط سلول های سرطانی است.
۷- سرطان های سینه سه گانه منفی:

این نوع سرطان زیر مجموعه سرطان مهاجم با سلول هایی است که گیرنده های استروژن و پروژسترون ندارند و پروتئین خاص (HER2) در سطح ندارند.

۸-  بیماری پاژه نوک سینه:

این سرطان در کانال های سینه آغاز می شود و به نوک سینه و ناحیه اطراف نوک سینه گسترش می یابد. این سرطان با قرمزی در اطراف نوک سینه مشخص می شود.

۹-  کارسینوم آدنوئید کیستیک:

این سرطان ها دارای ویژگی های غدد و کیستیک هستند. آنها به شدت گسترش پیدا نمی کنند.

۱۰-  کارسینوم لوبولار در جای مجاری:

این حالت سرطان نیست، بلکه رشد غیرطبیعی سلولی است.

موارد غیر معمول سرطان سینه عبارتند از:

 •  کارسینوم پاپیلر
 • تومور فیلودس
 • آنژیوسارکوم
 • کارسینوم لوله ای

علائم سرطان پستان در زنان و دختران

از اولین علائم سرطان سینه معمولا تشکیل بافتی ضخیم یا توده در سینه و یا زیر بغل است.

نشانه های دیگر عبارتند از

 • درد زیر بغل و سینه که با چرخه ماهانه تغییر نمی کند
 • قرمزی پوست سینه مانند پوست نارنجی
 • تشکیل جوش در اطراف نوک پستان ها
 • ترشحات از نوک سینه، احتمالا حاوی خون
 • تغییر در اندازه یا شکل سینه
 • لایه برداری، پوسته پوسته شدن پوست روی سینه یا نوک سینه

آیا علائم و نشانه های سرطان سینه مثبت ۲HER  با سرطان سینه منفی HER2 متفاوت است؟ علائم و نشانه های سرطان مثبت ۲HER همانند سرطان سینه منفی HER2 می باشد، به جز اینکه سرطان مثبت ۲HER سریع تر رشد کرده و گسترش می یابد. اکثر توده ها سرطانی نیستند، اما بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

علل سرطان پستان چیست؟

سرطان پستان معمولا در پوشش داخلی لوله های شیر یا لوبول هایی که شیر را تولید می کند، شروع می شود و از آنجا به سایر قسمت های بدن گسترش می یابد. علت دقیق سرطان پستان مشخص نیست، اما بعضی عوامل احتمال سرطان را افزایش می دهد. برخی از این عوامل قابل پیشگیری هستند.

۱- سن

خطر سرطان پستان با سن افزایش می یابد. در ۲۰ سالگی، احتمال سرطان پستان در دهه آینده ۰٫۶ درصد است. در سن ۷۰ سالگی، این رقم به ۳٫۸۴ درصد می رسد.

۲- ژنتیک

اگر یکی از نزدیکان سرطان پستان داشته باشد احتمال آن بالاتر است. در زنانی که ژن های BRCA1 و BRCA2 را حمل می کنند خطر ابتلا به سرطان پستان، سرطان تخمدان و یا هر دو بیشتر است. این ژن ها ارثی هستند. TP53 ژن دیگری است که با خطر سرطان سینه بیشتر مرتبط است. پزشکان تخمین می زنند حدود ۵ تا ۱۰ درصد سرطان های سینه به صورت ژنی از نسل های قبل به ارث می رسد. تعدادی از ژن های جهش یافته ارثی که احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد تشخیص داده شده است. معروف ترین آن ها ژن ۱ سرطان سینه (۱BRCA) و ژن ۲ سرطان سینه (۲BRCA) است که هر دو به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان را افزایش می دهند.

اگر سابقه خانوادگی سرطان سینه یا سرطان های دیگر داشته باشید، پزشک آزمایش خون برای تشخیص جهش های خاص در BRCA یا دیگر ژن ها توصیه می کند. از پزشک بخواهید شما را به یک مشاور ژنتیک معرف کند تا سابقه سلامت خانوادگی خود را بررسی کنید. مشاور ژنتیک می تواند مزایا، خطرات و محدودیت های آزمایش ژنتیک را برای کمک به شما در تصمیم گیری مورد بحث قرار دهد.

۳- سابقه سرطان پستان یا تومورهای سینه

زنانی که سابقه سرطان پستان دارند با احتمال بیشتری دوباره مبتلا به آن می شوند. برخی از تومورهای خوشخیم یا غدد سرطانی، احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. نمونه هایی از آن عبارتند از atypical ductal hyperplasia و lobular carcinoma.

۴- بافت متراکم سینه

سرطان پستان احتمالا در سینه های با بافت متراکم تر بیشتر دیده می شود.

۵- قرار گرفتن در معرض استروژن و شیردهی

قرار گرفتن در معرض استروژن به مدت طولانی خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد. این مسئله می تواند به دلیل شروع زودهنگام پریودی یا دیر وارد شدن به یائسگی باشد. بین این زمان ها، مقدار استروژن بالاتر است.

شیردهی به خصوص بیش از ۱ سال، احتمال ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهد، زیرا بارداری و شیردهی پس از بارداری باعث کاهش استروژن می شود.

۶- وزن بدن

در زنان دارای اضافه وزن یا چاقی پس از یائسگی ممکن است خطر ابتلا به سرطان پستان افزایش یابد؛ احتمالا به دلیل افزایش مقدار استروژن. مصرف قند به مقدار زیاد نیز ممکن است یک عامل باشد.

۷- مصرف الکل

به نظر می رسد میزان بالای مصرف الکل به طور منظم نقش مهمی ایفا می کند. مطالعات نشان داده است زنانی که بیش از ۳ نوشیدنی در روز مصرف می کنند ۱٫۵ برابر بیشتر در معرض خطر سرطان پستان هستند.

۸- قرار گرفتن در معرض تابش
در صورتی که سرطان نداشته باشد ولی برای درمان سرطان (به اشتباه) به مدت طولانی در معرض تابش قرار بگیرید، خطر ابتلا به سرطان پستان افزایش می یابد.

۹- درمان هورمونی

استفاده از داروهای جایگزین هورمونی و قرصهای ضد بارداری خوراکی با توجه به افزایش میزان استروژن به سرطان پستان مرتبط است.

۱۰- خطرات شغلی
در سال ۲۰۱۲، محققان نتیجه گرفتند قرار گرفتن در معرض اختلال های غدد درون ریز، مثلا در محل کار، می تواند به سرطان مرتبط شود. در سال ۲۰۰۷، دانشمندان نتیجه گرفتند شیفت کاری شبانه می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد، اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که این امر بعید است.

۱۱- ایمپلنت های زیبایی

زنان با ایمپلنت های مصنوعی سینه که مبتلا به سرطان پستان هستند، بیشتر در معرض مرگ ناشی از این بیماری هستند و در مقایسه با زنان بدون ایمپلنت، احتمال ابتلا به این بیماری ۲۵ درصد بیشتر است. این امر می تواند به علت این مسئله باشد که ایمپلنت در هنگام غربالگری سرطان آن را پوشانده است یا تغییراتی در بافت سینه ایجاد کرده است.